Dny se se od zimního slunovratu prodloužily jen nepatrně, ranní teploty bývají často pod bodem mrazu, ale jsou koně, kteří již začínají línat.
Jarní línání je pro jezdce každoroční předzvěstí neodvratně se blížícího jara. Někteří koně s výměnou srsti spěchají a začínají línat již na začátku února, ale jsou i tací, kteří si dávají na čas a pouští svou zimní srst ještě na konci dubna. Línání je pro koně náročné období, během kterého v průběhu několika týdnů dojde k výměně husté dlouhé zimní srsti za kratší letní. Línání není způsobeno jen zvyšujícími se teplotami, jak se někteří lidí domnívají, ale hlavně změnou světlé délky dne. Ve skutečnosti je to hypofýza koně, která rozpozná tuto změnu délky denního světla a produkuje hormony které způsobí, že kůň začne shazovat zimní srst.
Náročné období
Jak už jsme zmínili – přelínávání je náročné období. Stará odumírající srst koně často svědí, proto mají tendence se drbat, což může vést ke vzniku odřenin, které se mnohou kvůli opětovnému drbání pomalu hojit. Samotná pokožka při línání často vysychá, může být citlivou, mohou se objevit lupy, zkrátka je celkově náchylnější ke kožním onemocněním. Navíc fakt, že koně jsou drženi v dekách, ztěžuje fyzické línání, odumřelé chlupy zůstávají uchyceny v srsti a proces svědění se jen a jen rozjíždí. Podpořit zdraví pokožky a kvalitu nové srsti mohou doplňky krmiva s extra omega 3 mastnými kyselinami. Například lněný nebo lososový olej jich obsahuje velké množství. U těchto doplňků je důležité nasadit je již začátkem roku, aby bylo tělo na výměnu srsti připraveno.
Lososový olej Fitmin Benefit Oil
Růst nové srsti je pro koně energeticky velmi náročný proces, proto se doporučuje podávat jim v tomto období navíc vitamín B. Pokud kůň líná pozdě, mohou doplňky vitaminu B pomoci tento proces nastartovat, případně průběh línání významně zkrátit. Dalším prvkem důležitým pro zdravou kůži a srst je zinek.
Havens EquiForce Copper & Zinc
Deky zajistí teplotní komfort
Dalším problémem spojeným s línáním je zajištění dostatečného tepelného komfortu pro koně. Asi nenávratně pryč jsou období vlídných jar a podzimů, kdy teploty byly po několik týdnů víceméně stálé. Dnes jsou běžné velké teplotní výkyvy, jeden den je nám zima v teplé bundě a za dva dny chodíme v tričkách, abychom se po pár dnech opět zachumlali do bund a čepic. Takové počasí s teplotními výkyvy dává zabrat nejen jezdcům, ale i koním. Myslete na to a měňte deky dle potřeby, aby koně nemuseli zbytečně „topit“ ani „chladit“. V době línání potřebují energii právě na línání a růst nové srsti.
Odpocovací deky
S tím souvisí i používání odpocovacích dek po práci. Koně mají přirozený systém odvádění potu srstí. Když se zpotí, jejich tělesné teplo vytlačí tělesnou vlhkost směrem ke konečkům chlupů, aby se mohla odpařit. Někdy můžete dokonce vidět kapičky vlhkosti, které ulpívají na koncích delších chlupů. Když dáte na zpoceného koně deku, chlupy připlácnete a vlhkost nebude moci volně odejít. Odpocovací deky ale mají schopnost vlhkost absorbovat a odvést od koně pryč. Pokud se kůň zpotil hodně je možné, že jedna odpocka nestačí. V takovém případě je nesmírně důležité vyměnit ji za suchou – že je to potřeba poznáte snadno – povrch deky je viditelně (a hmatatelně) mokrý. Dekou také zabráníte ztrátám tepla, a to je také důležité.
Triky, jak urychlit proces línání koní
- Denně pečlivě vyčesávejte starou srst. Použijte k tomu obyčejné nebo speciální kartáče, rukavice, hřbílka, vyčesávací bloky, hřebeny nebo nože a další pomůcky. Kartáčováním odstraníte odumřelou srst, navíc prokrvíte pokožku, a tak podpoříte růst nové srsti.
- Pokud máte možnost, dopřejte koni teplou lázeň, respektive umyjte koně v teplé vodě vhodným šamponem, ideálně pečujícím o srst a pokožku. Srst, která byla několik měsíců pod dekou, je mastná a slepená. Z takové srsti se odumřelé chlupy odstraňují velmi špatně. Při mytí dejte pozor, aby kůň neprochladl – nemáte-li k dispozici solárium, nachystejte si ručníky, do kterých koně utřete a dostatek fleecových dek, které budete měnit tak dlouho, dokud nebude kůň dostatečně suchý. Je to sice docela dlouhý a náročný proces, nicméně velmi usnadní vyčesávání.
- Jak bylo řečeno, línání ovlivňuje světlá délka dne, přičemž hypofýza nerozezná světlo umělé od přirozeného. Chcete-li nastartovat nebo urychlit línání, použijte dodatečný zdroj světla umístěný v boxe koně. Přidaný zdroj světla můžete zapnout tak, aby koně měli celkem 16 hodin denního světla. Intenzita by měla být srovnatelná s 200 wattovou žárovkou pro jeden box. Koně začnou línat asi za 6–8 týdnů.
- Krmné doplňky mohou výrazně urychlit proces línání. Smysl má přidávat doplňky obsahující omega 3 mastné kyseliny, vitamíny řady B, biotin a zinek. Nezapomeňte tyto doplňky začít podávat několik týdnů před očekávaným začátkem línání.
- Koně můžete ostříhat. Ostříhání zimní srsti koně sice nezbaví samotných chlupů, ale budou kratší a nebudou koně tolik při línání svědit. Na druhou stranu ostříhaný kůň vyžaduje důslednou péči, co se týče dekování.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.